Ve volbách získaly prodeveloperské strany 20 zastupitelů ze 35. Jasná většina, která od voličů dostala v Praze12 díky výsledku voleb prostor znovu naplno rozjet ve velkém to, co se nám podařilo za starostování naší zástupkyně PhDr. Rázkové od roku 2014 změnit tak, aby při rozhodování radnice o developerských projektech byl na prvním místě respekt ke stávajícím obyvatelům.

Proobčanské strany obdržely ve volbách pouze sedm mandátů (tři Změna pro Prahu 12 a čtyři Praha 12 sobě), což znamená pouze dvacetiprocentní zastoupení v zastupitelstvu. Do občanské části lze asi zařadit také Piráty. Ti se ale díky svému zdejšímu vedení rozhodli raději spolupracovat s ODS a chránit si vzájemně místa na radnici (typické je, že J.Fremra nakonec odstavila sama ODS). Jejich největší starostí je, že si ODS k vládnutí místo Pirátů tentokrát přizvala ANO, a že na naší radnici už není během PRIDE vyvěšena duhová vlajka.

V nastalé situaci musíme hlídat, co se chystá, a upozorňovat na to nejhorší, co chce developerská lobby díky převaze svých zastupitelů v zastupitelstvu prosadit. Pokoušíme se zamezit těm nejhorším excesům a radíme občanům, jak se lze developerské zlovůli bránit v situaci, kdy zastupitelstvo je prodeveloperské a zastání přímo na radnici není.

ODS+ANO+ČSSD&KSČM dostaly díky vítězství ve volbách možnost, aby se developerské aktivity opět naplno obnovily tak, jak tomu bylo za období starosty Hány. Bránit se je velmi náročné, a mnohdy to jde jen soudně, když zastání proti developerům na radnici není. Doufejme, že v příštích volbách do zastupitelstva dostanou většinu hlasů ty strany, pro které jsou zájmy stávajících občanů důležitější, než „rozvojové aktivity“ developerů.

Ing. Jan Mikulecký
člen rady MČ v letech 2014-2016 za Změnu pro Prahu 12