Na Facebooku se objevil před několika dny status pana starosty, že konečně začne výstavba kanalizace na Točné. Rada hlavního města Prahy totiž schválila výběr zhotovitele výtlačného řadu z Točné do Cholupic.

To je jistě dobrá zpráva, ale reakce občanů Točné je rozpačitá: „Je určitě velkým úspěchem schválení výstavby kanalizace – z Točné do Cholupic. Nevím, po čtrnácti letech od prvního požadavku Petičního výboru? Je to zatím jen první krok, ke kanalizaci pro stávající obyvatele je ještě dlouhá cesta. Nelze opomenout, že první, kdo reagoval a konal na stížnost Točenských, byly v roce 2014 starostka paní Daniela Rázková a radní hlavního města Prahy paní Jana Plamínková. Nebýt jejich pomoci, asi bychom dnes nemohli mluvit o tom, že někdy kanalizace na Točné bude.“ Komentoval událost v Točné Vladimír Volráb.

Vyzdvihujeme, že autoři petice se pravidelně účastnili zastupitelstev a dlouhá léta se dovolávali aktivní činnosti Rady městské části Prahy 12 ve věci kanalizace v Točné.

Bez trvalého nátlaku zástupců petičního výboru na samosprávy Prahy 12 a hlavního města Prahy, kde dlouhá léta vládla nečinnost a neochota, bychom dnes neměli dobré zprávy. Magistrát bez jakéhokoliv odůvodnění posouval přípravu i zahájení výstavby a navíc změnil schválené usnesení Zastupitelstva hlavního města Prahy o lokální čističce odpadních vod v Točné s vydaným územním rozhodnutím. Vedení Městské části Prahy 12 v roce 2018 ani nepožádalo o zdůvodnění změny řešení a termínu. V 2023 bylo zahájeno projektování výtlaku do Cholupic a kanalizačních řadů pouze v jižní části související zřejmě se zájmy developerského projektu společnosti MAVERICK.Je zde však stále otázka, zda a kdy samospráva zajistí na Točné řešení kompletní technické vybavenosti odpovídající 21. století?

prof. Ing. Michael Valášek, DrSc.
zastupitel za Změnu pro Prahu 12