Veřejné představení koncese Prioru proběhlo 12. února na radnici, kam přišlo kolem stovky lidí. Nálada byla napjatá a lidé očividně nepřijali vysvětlení, že se veřejná zakázka s přihlášeným jediným účastníkem koncesního řízení nedá zrušit. S nelibostí komentovali fakt, že se opět postaví velké množství bytů přímo v centru Modřan, kde již nyní je problém s parkováním kolem Sofijského náměstí a že se několikanásobně zvýší průjezdnost přilehlých ulic. Přítomní obyvatelé byli stavěni jakoby před hotovou věc. Jakoby všechno bylo rozhodnuto a nešlo se záměrem koncese nic dělat. Rozladění okolních obyvatel bylo i ze sdělení, že stavba na místě Prioru se může protáhnout na 5 let a že v tu chvíli již nebudou k dispozici služby, jaké najdeme v Prioru dnes jako je opravář obuvi nebo švadlenka atd. V nových stavbách má kromě bytů vzniknout přes 400 parkovacích míst, supermarket, obchodní parter, kanceláře. Obyvatelé se ptali se, proč stavbu nezafinancuje hlavní město a nepostaví Pražská developerská společnost, která by zohlednila potřebnou občanskou vybavenost. Zaznívaly argumenty, s kterými Změna pro Prahu 12 souzní, že naše politická samospráva je tu od toho, aby upřednostňovala i jiné cíle než jen zisk.

Týden po tomto představení záměru prohlasovala místní vládnoucí koalice ODS s Hnutím ANO většinou jediného hlasu koncesi Prioru a stavbu má realizovat jediný účastník soutěže společnost BAK stavební společnost, a.s

Začátkem března pak proběhla v bývalé restauraci Modřanské Labe další veřejná prezentace bytového stavebního projektu na místě stávajícího Obchodního centra Labe. Nazvali ji Rezidence Zelený kopec. S napětím očekáváme, co přinese ODS s ANO z jednání s developery pro občany Prahy 12. Bude to rozumný kompromis?

prof. Ing. Michael Valášek, DrSc.
zastupitel za Změnu pro Prahu 12