Držte se ideálů, říká program Změny pro Prahu 12. V souvislosti s řadou rozjíždějících se developerských projektů doporučuji si přečíst příspěvek, který naleznete ZDE : a který napsal náš bývalý kolega z rady naší městské části Jan Mikulecký : „Ve volbách získaly prodeveloperské strany 20 zastupitelů ze 35… Proobčanské strany obdržely ve volbách pouze sedm mandátů (tři Změna pro Prahu 12 a čtyři Praha 12 sobě), což znamená pouze dvacetiprocentní zastoupení v zastupitelstvu. Do občanské části lze asi zařadit také Piráty. Ti se ale díky svému zdejšímu vedení rozhodli raději spolupracovat s ODS a chránit si vzájemně místa na radnici. Jejich největší starostí je, že si ODS k vládnutí místo Pirátů tentokrát přizvala ANO…

Vrátím se k našemu ideálu. Aby při rozhodování radnice o developerských projektech byl na prvním místě respekt ke stávajícím obyvatelům a strategie win win neboli výhra pro obě strany. Označuje kompromisní strategii vyjednávání.

S obavami totiž sledujeme přípravu jednoho developerského projektu za druhým: stavba Dvou věží ve Vosátkově ulici developerem Trigemou, výstavba bytového domu na místě bývalých jeslí Levského, stavba na místě chystaného zbourání Prioru. Také na místě stávajícího Obchodního centra Labe se chystá Rezidence Zelený kopec a ve výčtu nemůže chybět Fisolta Property, která se chystá zbourat nejen Sázavu. Výčet zahájených stavebních projektů zdaleka nekončí. To, co se děje u Cukrovaru je ukázkou plného diktátu developera ve veřejném prostoru.

V září jsem se zúčastnila prapodivné participace s občany na varianty změny územního plánu v oblasti Belárie. Po boku starosty stál zástupce developera Metrostavu. Situaci by vystihla slova, že lhát je snadné a vyvracet lži je nevděčná dřina. Ale za ideály stojí ji podstoupit.

PhDr. Bc. Daniela Rázková
zastupitelka za Změnu pro Prahu 12

Obr. 1 : Patricipace s občany na variantu změny územního plánu v oblasti Belárie.
Obr. 2 : Další výstavba nebo ponechání oblasti tak jak je ? Občané se v této participaci vyjádřili jednozančně…